Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nie oznacza wyłącznie braku choroby lub niepełnosprawności. Zdrowiem nazywamy dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, jak i społecznym. Wagę zdrowia, które dla każdego z nas jest wartością nadrzędną, doskonale obrazuje jeden z filozoficznych aforyzmów. Autor oszacował w nim, że dziewięć dziesiątych poczucia naszego szczęścia zależy właśnie od zdrowia! (A. Shopenhauer).
Prawo do zdrowia zostało zapisane w wielu międzynarodowych traktatach i dokumentach, m.in. w Konstytucji World Health Organization oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Przestrzeganie tego prawa przez Państwo wiąże się m.in. z:
W Polsce prawo do ochrony zdrowia zapisane jest w artykule 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zapis gwarantuje prawo do ochrony zdrowia każdemu obywatelowi, niezależnie od sytuacji materialnej. Szczególnej opiece zdrowotnej podlegają dzieci, kobiety ciężarne oraz osoby starsze. Ponadto troska o zdrowie obywatela polega na zwalczaniu chorób epidemicznych i zapobieganiu negatywnym skutkom zmian w środowisku oraz promowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone.
Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne.
Spalanie paliw kopalnych jednocześnie napędza kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz odbiera życie co 5 sekund.
Rada Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. ekonomii zdrowia dla wszystkich stwierdziła, że chociaż co najmniej 140 krajów uznaje zdrowie za prawo człowieka w swojej konstytucji, tylko 4 kraje wspomniały o tym, jak je finansować.
Tegoroczny temat został wybrany, aby bronić prawa wszystkich i wszędzie do dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
Nowy kierunek kształcenia od września 2022
PODOLOG
Czas trwania: 2 lata, System nauki: dzienny, stacjonarny (wieczorowy)
NAUKA BEZPŁATNA
Wymagane: wykształcenie średnie
Środowisko kosmetyczne nie pozostaje obojętne na nowości i oczekiwania współczesnego świata, powstają samodzielne gabinety podologiczne, rozszerzana jest działalność salonów kosmetycznych o usługi podologiczne i wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych podologów. Wprowadzenie zawodu Podolog do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, umożliwiło kształcenie podologów w szkołach policealnych na terenie całego kraju. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie podolog zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych.