Powszechnie znane są osiągnięcia Mikołaja Kopernika jako wielkiego astronoma, który wstrzymał Słońce i poruszył Ziemię. Wiadomo bowiem, że w swoim dziele O obrotach ciał niebieskich dał on podstawy do obowiązującego do dzisiaj heliocentrycznego układu Wszechświata. Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Mikołaj Kopernik przez ponad 40 lat uprawiał praktykę lekarską, będąc wówczas jedynym lekarzem na Warmii.
Odbycie tych trzyletnich studiów uzupełnionych praktyką pod nadzorem jednego z wybitnych lekarzy umożliwiało otrzymanie stopnia licencjata, co upoważniało do wykonywania praktyki lekarskiej. Zgodnie z dostępnymi dokumentami na ten temat Mikołaj Kopernik na tym etapie ukończył swoją edukację medyczną, uzyskując veniam practicandi. Nie wiadomo bowiem, aby uzyskał stopień doktora medycyny.
W okresie kiedy był administratorem dóbr kapituły w Olsztynie śpieszył z bezpłatną pomocą lekarską ubogim chłopom. Przygotowywał im osobiście mieszanki ziołowe. Kopernik opracował recepty na wybrane choroby.
Recepta na dyzenterię wg. Kopernika: „Kwiaty goździkowca średnio pokrojone, zalać winem czerwonym, podgrzać i pić wieczorem jedną miarkę i rano też”
Części ziół z których korzystał uczony, przez zmiany klimatu, nie ma już w naszym ekosystemie.
Zainspirowani mieszankami ziołowymi Kopernika, wykonywaliśmy własne mieszanki ziołowe.
Celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji opiekunów medycznych, poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi uzupełnienie wiedzy i umiejętności osób, które uzyskały kwalifikacje opiekuna medycznego przed wdrożeniem zmienionej podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej oraz w zakresie przygotowania do pracy z pacjentem z COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi lub po przebytej chorobie zakaźnej. PROGRAM KURSU KWALIFIKACYJNEGO DLA OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH uzupełniającego w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.