Farmaceuta to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Jego historia sięga około 3000 w.p.n.e. Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku w Turcji. Z racji, że jest to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru.
Jakie są obowiązki farmaceuty?
Farmaceuta zajmuje się nie tylko wydawaniem leków na receptę, ale też wytwarzaniem, sporządzaniem i przechowywaniem leków recepturowych oraz doradzaniem pacjentom w kwestii dawkowania czy dostępnych zamienników lekarstw. Apteka to miejsce, w którym świadczone są profesjonalne usługi mające na celu podniesienie skuteczności leczenia pacjenta i częściowe odciążenie całego systemu ochrony zdrowia. Farmaceuta wspiera wysiłki lekarza, zabiegając o bezpieczeństwo zleconej przez niego farmakoterapii, np. sprawdzając, czy u pacjenta nie doszło do wystąpienia niepożądanych działań ubocznych w trakcie leczenia.
Z okazji Dnia Farmaceuty dziękujemy wszystkim farmaceutom za poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają w swój zawód, a także składamy im serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz docenienia ich wiedzy, umiejętności oraz wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na ich barkach.
Celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji opiekunów medycznych, poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi uzupełnienie wiedzy i umiejętności osób, które uzyskały kwalifikacje opiekuna medycznego przed wdrożeniem zmienionej podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej oraz w zakresie przygotowania do pracy z pacjentem z COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi lub po przebytej chorobie zakaźnej. PROGRAM KURSU KWALIFIKACYJNEGO DLA OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH uzupełniającego w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.