Farmaceuta to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Jego historia sięga około 3000 w.p.n.e. Początkowo było to święto obchodzone wyłącznie przez tureckich farmaceutów. Ustanowiono je bowiem w 1968 roku w Turcji. Z racji, że jest to najdłużej obchodzone święto farmaceutów, z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru.
Jakie są obowiązki farmaceuty?
Farmaceuta zajmuje się nie tylko wydawaniem leków na receptę, ale też wytwarzaniem, sporządzaniem i przechowywaniem leków recepturowych oraz doradzaniem pacjentom w kwestii dawkowania czy dostępnych zamienników lekarstw. Apteka to miejsce, w którym świadczone są profesjonalne usługi mające na celu podniesienie skuteczności leczenia pacjenta i częściowe odciążenie całego systemu ochrony zdrowia. Farmaceuta wspiera wysiłki lekarza, zabiegając o bezpieczeństwo zleconej przez niego farmakoterapii, np. sprawdzając, czy u pacjenta nie doszło do wystąpienia niepożądanych działań ubocznych w trakcie leczenia.
Z okazji Dnia Farmaceuty dziękujemy wszystkim farmaceutom za poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają w swój zawód, a także składamy im serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz docenienia ich wiedzy, umiejętności oraz wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na ich barkach.
W marcu rozpoczęliśmy projekt pn. „DAJEMY SKRZYDŁA- Wyposażenie słuchaczy Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu w dodatkowe umiejętności zawodowe, poszerzenie posiadanych oraz zdobycie nowych kwalifikacji w obszarze kształcenia zawodowego”
Realizacja projektu jest odpowiedzią na zdiagnozowaną sytuację na lokalnym i regionalnym rynku pracy w zawodach, w których szkoła przygotowuje przyszłych pracowników. Projekt powstał we współpracy z pracodawcami zarówno lokalnymi, jak i zagranicznymi w celu sprecyzowania obecnych wyzwań i wymagań w rozwijających się sektorach.