Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest obchodzony już od 16 lat. Święto powstało z inicjatywy Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) w 2007 roku, aby przypominać jakie znaczenie ma zdrowie jamy ustnej oraz zaznajamiać ze sposobami dbania o jej dobrostan. Jest to szczególnie istotne ze względu na aktualność i skalę problemu.
Według danych FDI 90% populacji boryka się z problemami dotyczącymi jamy ustnej, które mogą przybierać różne formy w zależności od przyczyny ich powstania.
Jedną z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej na świecie jest próchnica zębów choroby dziąseł oraz rak jamy ustnej, a głównymi czynnikami powodującymi ich powstanie są złe nawyki żywieniowe i higieniczne.
Według badania WHO Global Oral Health Report z 2022 r. aż 3,5 miliarda osób na całym świecie cierpi z powodu różnych problemów związanych ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. [1]
Święto obchodzone 20 marca jest więc dobrą okazją, aby przypomnieć, że nawet w pędzącym świecie trzeba znaleźć czas przestrzeń na prawidłową higienę jamy ustnej oraz na wprowadzenie do swojej codziennej rutyny 4 prostych kroków zalecanych przez ekspertów z zakresu stomatologii.
[1] https://dentonet.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-jak-prawidlowo-dbac-o-usmiech-nie-tylko-od-swieta/#gref
Celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji opiekunów medycznych, poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi uzupełnienie wiedzy i umiejętności osób, które uzyskały kwalifikacje opiekuna medycznego przed wdrożeniem zmienionej podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej oraz w zakresie przygotowania do pracy z pacjentem z COVID-19 oraz innymi chorobami zakaźnymi lub po przebytej chorobie zakaźnej. PROGRAM KURSU KWALIFIKACYJNEGO DLA OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH uzupełniającego w zakresie kwalifikacji MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.