ŚWIATOWY DZIEŃ FIZJOTERAPII

ŚWIATOWY DZIEŃ FIZJOTERAPII przypada 8 września i obchodzony jest od 1996, kiedy to został ustanowiony przez Światową Konferencję Fizjoterapii.

Celem powstałego w 1951 roku globalnego święta fizjoterapeutów było podkreślenie znaczenia fizjoterapii i jej promocja na arenie międzynarodowej. Powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Światowej Fizjoterapii (World Physiotherapy WP)„Światowy Dzień Fizjoterapii” wspiera organizacje członkowskie w ich wysiłkach na rzecz promowania zawodu i poszerzania specjalistycznej wiedzy. WP podkreśla, że Światowy Dzień Fizjoterapii ma pozytywny wpływ na profil zawodu i jego pozycję zarówno wśród opinii publicznej, jak i decydentów.

Obecnym tematem Dnia Fizjoterapii jest promocja pracy fizjoterapeutów zarówno w szpitalnym leczeniu pacjentów, na oddziałach intensywnej terapii jak i w długoterminowym procesie zdrowienia.

Światowy Dzień Fizjoterapeuty przypada w tym roku już 69 raz !

Fizjoterapeuta, czyli kto ?

Czym się zajmuje fizjoterapia?

Fizjoterapeuta to jeden z najmłodszych zawodów medycznych.

Celem działań fizjoterapeuty jest najprościej mówiąc, utrzymywanie i przywracanie pacjenta do maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Przywracamy ludzi do sprawności, często wprost pomagamy im być samodzielnymi. Czasami, szczególnie z najbardziej świadomymi pacjentami pracujemy zapobiegawczo. Sportowcy, osoby aktywne czy osoby pracujące stale w jednej pozycji to nasi pacjenci. Fizjoterapeuci pomagają pacjentom walczyć z bólem przewlekłym spowodowanym różnymi przypadłościami mięśni, stawów i kręgosłupa. Dzięki ich pracy chorzy uczą się kontrolować ból, podejmują aktywność fizyczną i odzyskują radość życia. Warto pamiętać, że usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę posiadającego Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty i należącego do Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Skip to content