1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.
„Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu” – mówi dyrektor wykonawcza UNAIDS Winnie Byanyima. „Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwom być liderami”.
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:
HIV w Polsce
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło.
W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci. Leczenie jest prowadzone w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026” i od 1 stycznia 2023 finansowane przez NFZ.
Obchody Światowego Dnia AIDS 2023
1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) czerwonej kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS, ich rodzinami i bliskimi.
Gdzie wykonać test?
Testy wykonywane są w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można je zrobić bezpłatnie i anonimowo; a także w wybranych przychodniach, szpitalach, laboratoriach.
Darmowe testy https://zamowtestnahiv.pl/
Nowy kierunek kształcenia od września 2022
PODOLOG
Czas trwania: 2 lata, System nauki: dzienny, stacjonarny (wieczorowy)
NAUKA BEZPŁATNA
Wymagane: wykształcenie średnie
Środowisko kosmetyczne nie pozostaje obojętne na nowości i oczekiwania współczesnego świata, powstają samodzielne gabinety podologiczne, rozszerzana jest działalność salonów kosmetycznych o usługi podologiczne i wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych podologów. Wprowadzenie zawodu Podolog do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, umożliwiło kształcenie podologów w szkołach policealnych na terenie całego kraju. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie podolog zostanie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych.