Listopad to nie tylko miesiąc spadających liści, ale także miesiąc solidarności z mężczyznami walczącymi z nowotworami gruczołu krokowego, rakiem jąder i depresją. Akcja Movember, ma na celu zwiększenie świadomości na temat tych chorób oraz zachęcenie do profilaktyki.
W MEDYKU też zapuszczamy wąsy. Wszyscy mogą do nas dołączyć.
W 1999 r. Seven Nightly News wyemitowało artykuł o grupie młodych mężczyzn z Adelajdy w Australii Południowej, którzy stworzyli termin „Movember” i pomysł zapuszczania wąsów na cele charytatywne przez cały listopad. W reportażu członkowie „Movember Committee” z siedzibą w Adelajdzie wyjaśnili, jak pewnego wieczoru w pubie wpadli na pomysł Movember. Grupa zaczynała od 80 mężczyzn z Adelajdy i wkrótce stała się fenomenem o zasięgu ogólnokrajowym. Chcieli także zebrać pieniądze dla Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, sprzedając T-shirty z czymś, co nazwali „Rosnące wąsy dla wąsaczy” (org. „Growing whiskers for whiskers”).
W 2004 r. inna grupa w Melbourne zorganizowała wydarzenie, podczas którego 30 mężczyzn zapuszczało wąsy przez 30 dni, aby zwiększyć świadomość na temat raka prostaty i depresji u mężczyzn. Adam Garone, Travis Garone, Luke Slattery i Justin (JC) Coughlin zainspirowali 26 innych przyjaciół chęcią „przywrócenia” trendu zapuszczania wąsów i tak narodził się ten ruch. W następnym roku prawie 500 osób zebrało ponad 40 000 dolarów na rzecz australijskiej fundacji na rzecz walki z rakiem prostaty. W tamtym czasie była to największa darowizna, jaką ta fundacja kiedykolwiek otrzymała. Grupa ta stała się później organizacją charytatywną Movember Foundation. Trzy lata po rozpoczęciu ruchu Movember organizacja otrzymała oficjalny status organizacji charytatywnej w Australii.
Dlaczego Wąsy
W świecie pełnym mężczyzn noszących albo gęste brody, albo golących się na gładko, wąsacze odstają. Wyglądają zabawnie. Nie pasują do swojego codziennego wizerunku.
I dobrze – bo prowokują do dyskusji. Dyskusji na temat męskiego zdrowia.
Profilaktyka i Edukacja – Klucz do Zmiany
Edukacja na temat profilaktyki nowotworów męskich oraz depresji jest niezwykle ważna, szczególnie że statystyki są alarmujące.
Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków – trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć. kliknij po więcej infromacji
Co roku na nowotwór prostaty choruje ponad 15000 mężczyzn. Rak prostaty jest najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych facetów ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór gruczołu krokowego nie oznacza wyroku. kliknij po więcej informacji
Co roku więcej mężczyzn ginie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym niż w wypadkach. Każdego roku na polskich drogach ginie blisko 3000 osób, ale ponad 5200 odbiera sobie życie. 85% to mężczyźni. kliknij po więcej informacji
Wyciągnij rękę do swoich przyjaciół. Porozmawiaj z nimi. O zdrowiu, nie tylko tym fizycznym.