27 KWIETNIA – DZIEŃ FLORYSTY
Od 2010 roku floryści świętują swój dzień 27 kwietnia. Zawód ten, choć praktykowany od wielu lat, dopiero w 2002 roku wpisany został na listę klasyfikacji zawodów i specjalności prowadzoną przez MPiPS.
KIM JEST FLORYSTA?
Florysta zajmuje się tworzeniem dekoracji z roślin, w pełni wykorzystując ich walory zdobnicze i estetyczne. Często pracuje podczas organizacji różnych imprez
i uroczystości, gdzie ważna jest oprawa wizualna (śluby, komunie, itp.). W swojej pracy opiera się na wiedzy z zakresu właściwości roślin, rodzajów kompozycji roślinnych, czy aranżacji wnętrz.
Florystyka ma różne specjalności. Florystyka okolicznościowa, ślubna, funeralna (pogrzebowa), bożonarodzeniowa – związana jest z okolicznościami, które florysta uświetnia swoimi dekoracjami. Florysta powinien potrafić przygotować kompozycję na każdy rodzaj uroczystości. Każda kwiaciarnia, czy pracownia ma swoją specyfikę i zazwyczaj specjalizuje się w pewnej grupie usług. Inną specyfikę mają pracownie ślubne, a inną kwiaciarnie, gdzie od ręki można kupić bukiet okolicznościowy.
Jest to praca twórcza. Nie ma dwóch takich samych zleceń. Od osoby na tym stanowisku wymaga się kreatywności i umiejętności wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Zdolności manualne są niezbędne by móc wykonać precyzyjne elementy techniczne wiązanek, wianków, czy elementów biżuteryjnych.
Prawdziwi floryści, to ludzie z powołania, którzy kochają kwiaty i wyrażają to przez kompozycje wykonywane z zastosowaniem zasad obowiązujących
we współczesnej florystyce. Florysta powinien być na bieżąco z roślinnymi trendami, szkolić się na warsztatach i odwiedzać od czasu do czasu kwiatowe wystawy.
Kwiaty podajemy łodygami do dołu, uprzednio odwijając folię lub papier (o ile tylko nie są nieodłączną częścią kompozycji). Jeśli wręczamy bukiet na powietrzu, przy silnym wietrze możemy nie usuwać opakowania. Gdy kwiaty są prezentem od pary, wręcza je mężczyzna. Kwiaty należy trzymać w lewej ręce – by prawa była gotowa do powitania. Dopiero w bezpośredniej chwili przekazania bukietu kwiaty przekładamy do prawej ręki.
Wśród florystów przyjęło się, że bukiet powinien składać się z nieparzystej liczby kwiatów. Parzystość zarezerwowana jest dla wieńców i wiązanek pogrzebowych. Wyjątek mogą stanowić sytuacje, gdy liczba kwiatów ma też wymiar symboliczny, choćby w przypadku 10. rocznicy ślubu czy 50. urodzin. Oczywiście decyzja o tym, z ilu kwiatów będzie się składać bukiet, którym chcemy kogoś obdarować, zależy tylko od nas, ale warto mieć na uwadze, że parzyste kompozycje faktycznie wielu osobom kojarzą się z żałobą. Panuje też przeświadczenie, że mogą przynieść pecha.
Za nieparzystą liczbą kwiatów przemawiają również względy praktyczne – takie bukiety po prostu lepiej się układa i całość ładniej się prezentuje.
Kwiat w doniczce możemy podarować osobie, która kolekcjonuje rośliny lub z którą łączą nas bliskie relacje. W innych sytuacjach wybierajmy kwiaty cięte. Pamiętajmy jednak, że niektóre bardzo intensywnie pachną – nie przynośmy ich więc osobom chorym i świeżo upieczonym mamom. Unikajmy też wręczania kwiatów mężczyznom, choć można podarować im bukiet w celu podziękowania, np. promotorowi.
SYMBOLIKA KWIATÓW – ZNACZENIE NAJPOPULARNIEJSZYCH KWIATÓW
I ICH KOLORÓW.
„Mowa kwiatów” to wyrażanie emocji i uczuć poprzez piękną kompozycję kwiatową. Bez względu na to, co chcemy, przekazać to każdy kwiat ma, swoją narrację. Bukiet odpowiednio dobranych kwiatów powinien wyrażać naszą osobowość i charakter, uczucia danej sytuacji lub chwili. Dobór kwiatów powinien, być przemyślany a właściwie dobrane kwiaty powinny, zamiast słów określić nasz stan emocjonalny.
SYMBOLIKA KWIATÓW
Znaczenie kolorów we florystyce
Czerwony – klasyczna czerwień to miłość, romantyzm, namiętność, najgłębsze uczucia.
Biały – to kolor wiązanek ślubnych, kolor niewinności, wspólnych sekretów, czystości.
Pomarańczowy – kolor przekazuje energię, pasję, optymistyczny nastrój, radość, ciepło i blask słońca.
Niebieski – kolor spokoju, relaksu, a także tęsknoty i wierności.
Róż – wyraża podziw, wdzięk, delikatne emocje, subtelną elegancję.
Zieleń – radość, obfitość, żyzność, tęsknota i spokój
Brzoskwiniowy – wyraża indywidualne samopoczucie, wrażliwość, subtelność.
Lawendowy – to „zapach”, elegancja, wdzięk, wyciszenie, miłość od pierwszego wejrzenia.
Czarny – to negatywne skojarzenia, kolor smutku i tęsknoty, śmierci i żałoby.
Fiolet – bogactwo, elegancja, radość.
Żółty – wesoły, ciepły kolor, wyzwala uczucie sympatii, przyjaźni, radości życia.
Jasnożółty to fałsz, zawiść.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś poznać inne tajniki ze świata florystyki, nauczyć się przygotowywać różnego rodzaju wiązanki-bukiety okolicznościowe…
Nie zwlekaj. Zapisz się już dziś. Kierunek trwa tylko jeden rok i kończy się egzaminem zawodowym…Bezpłatnie…. Warto….
Technik Farmaceutyczny, Technik Elektroradiolog oraz Technik Sterylizacji Medycznej