8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. W tym roku Krajowa Izba Fizjoterapeutów zorganizowała debatę ekspercką inaugurującą program „Polskiej Szkoły Fizjoterapii”, czyli projekt uzupełniający standardy kształcenia wyższego na kierunku fizjoterapia medyczna. Projekt ma być długofalowy i trwać co najmniej 10 lat. Jego celem głównym i najważniejszym założeniem jest utworzenie interdyscyplinarnego systemu opieki zdrowotnej, w którym istotne znaczenie będzie miała powszechna fizjoprofilaktyka we wszystkich dziedzinach medycyny.
Fizjoterapia to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi, które oparte są na formach energii fizycznej będącej w środowisku człowieka, m.in. ruchu, bodźcach termicznych, kinetycznych, elektrycznych, świetlnych oraz chemicznych. Jest częścią rehabilitacji, a składa się z działań mających na celu przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrotu do sprawności i możliwości spełniania codziennych czynności. Jako dyscyplina naukowa, ma ścisły związek z bioetyką, a szczególnie z aksjologią, czerpie informacje z nauk o kulturze fizycznej, nauk behawioralnych i społecznych.
Po lekarzach i pielęgniarkach, fizjoterapeuci to trzeci najliczniej reprezentowany zawód medyczny. Z uwagi na proces starzenia się wysoko cywilizowanych społeczeństw, fizjoterapia w dalszej perspektywie może być nazywana „zawodem przyszłości”. Kształcenie fizjoterapeuty odbywa się m.in. poprzez studia kierunkowe, które powiązane są z samodzielną praktyką, wykorzystując przy tym wiedzę z zakresu teorii, praktyki i metodyki fizjoterapii i diagnostyki funkcjonalnej, a także umiejętności wykonywania zabiegów z fizykoterapii, kinezyterapii, procedur teorii manualnej i masażu.
Poprzez badania i testy funkcjonalne fizjoterapeuta może dobierać właściwe środki i metody terapeutyczne, a także kontrolować efekty swojej pracy i weryfikować oraz modyfikować cały program leczenia.
Fizjoterapia oznacza także leczenie nieprawidłowości układów: mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Pacjenci bardzo często zwracają się o pomoc do fizjoterapeuty z uwagi na: złamania lub uszkodzenia stawów, uraz czaszkowo-mózgowy lub wielonarządowy, osteoporozę bądź zwyrodnienie stawów, schorzenia przewlekłe, przebyty udar mózgu bądź zaburzenia po urazie rdzenia kręgowego, przebyty zawał serca, zmagają się z chorobami metabolicznymi, reumatologicznymi, obrzękami limfatycznymi, itp.
Profesjonalna opieka fizjoterapeutyczna jest kluczowym punktem całego procesu leczenia i powrotu do zdrowia.
Fizjoterapia to również kształtowane przez lata metody rehabilitacyjne, które wykorzystuje się podczas pracy z pacjentem.
Technik Farmaceutyczny, Technik Elektroradiolog oraz Technik Sterylizacji Medycznej